Coast Guard Training Center - Cape May New Jersey
Cape May Coast Guard Training Center - 1950
Cape May Coast Guard Training Center - 1970
Cape May Coast Guard Training Center - 1990
Cape May Coast Guard Training Center - 2000
Semper Paratus - Always Ready Song
Coast Guard Commandant Admiral Linda L Fagan
Coast Guard Deputy Commandant for Mission Control - Vice Admiral Paul Thomas
Force Readiness Commander - Rear Admiral Jeffrey K Randall
Coast Guard Enlisted Person of First Quarter - Drew
Coast Guard Enlisted Person of Second Quarter - Saunders
Coast Guard Enlisted Person of Fourth Quarter - Dudley
Coast Guard Enlisted Person Fourth Quarter - Joubert
Cape May Coast Guard Training Center - Command Staff
Cape May New Jersey Coast Guard Training Center - Captain Warren D. Judge - Commanding Officer
Cape May Coast Guard Training Center - Executive Officer - Commander Brad Conway
Cape May Training Center Command Master Chief Petty Officer Radford Hoffpauir
Cape May Coast Guard Training Center Public Affairs Officer - CWO-4 Lawrence Michael Lutz
Cape May Coast Guard Training Center - Staff Judge Advocate Commander Colin W. Fogarty
Cape May Coast Guard Training Center - Petty Officer 2nd Class Gregory Schell - Public Affairs
Cape May Coast Guard Training Center - Commanding Officer Roster
Cape May Coast Guard Training Center - Enlisted Person of the Year
Cape May Coast Guard Training Center - Coast Guardsmen Overseas Casualty Interment
Coast Guard Cutter Dependable (626) - 15 Years of Cape May Service
Cape May Training Center - Eternal Flame Coast Guard Services Monument
Cape May Coast Guard Training Center - Signalman First Class -Douglas A. Munro Memorial
Cape May Training Center - Coast Guard Auxiliary Monument
Cape May NJ Coast Guard Training Center - Enlisted Memorials
Name | Rank | Home or Station | State | Ship | Date of Birth | Casualty Date |
---|---|---|---|---|---|---|
Boetcher E | Station San Louis | Texas | Surf | 8/16/1915 | ||
Cochran W.J. | Station San Louis | Texas | Surf | 8/16/1915 | ||
Maddox J.C | Station San Louis | Texas | Surf | 8/16/1915 | ||
Olsen M | Station San Louis | Texas | Surf | 8/16/1915 | ||
Gust T | Station Velasco | Texas | Surf | 8/16/1915 | ||
Oddewrshede C.P. | Station Velasco | Texas | Surf | 8/16/1915 | ||
Munz J.A. | Station Louisville | Kentucky | Surf | 6/27/1916 | ||
McNelly H | Station White Lake | Michigan | Surf | 7/7/1916 | ||
Austin M.L. | 0S | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Dugger J.A. | B1 | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Fulcher D | Ordinary Seaman | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Garrish R.L. | Ordinary Seaman | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Grady R.J. | MAA | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Harris R | GM | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Jarvis G.V. | SEA 1 | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Kambarn M.L. | QM | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Midgett T.L | Ordinary Seaman | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Simmons R.E. | Ordinary Seaman | CGC Yamacraw | 3/4/1917 | |||
Cook J.H. | CM1 | CGC Mackinac | 5/16/1917 | |||
Johanson J.A. | WT | CGC McCullough | 6/16/1917 | |||
Clifford T.C. | WRS | CGC Wissahickon | 8/5/1917 | |||
Hahn A.H. | COX | CGC Tampa | 5/22/1918 | |||
Best W.H. | WT | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Boyce W.L. | Assist MM | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Elam R | CK | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Nevins J.J. | B1 | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Newbury C.S. | COX | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Ovesen M.M. | WT | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Prime W.H. | SEA 1 | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Stellenwerf M. | COX | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Tingart R.H. | WT | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Zuleger A | AMAA | CGC Seneca | 9/16/1918 | |||
Adams James Jenkins | CAB STD | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Agree Robert Leake | Fireman | Fort Lauderdale | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Bell Earle Clarke | Acting Assistant Master-at-Arms, | Dover | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Bevins Algy Knox | Water Tender | Davenport | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Bevins Arthur Lee | Fireman | Davenport | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Bouzekis Joihn | Seaman | Pashalimani | Greece | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Bozeman Leonard Richardson | Seamaen | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Bozeman William Richard | Ascting Machinist | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Britton John Robertson | Ordinary Seaman | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Burns Roy Wallace | Fireman | Brocton | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Busho Alfonso Joseph | Seaman | Saulte St. Marie | Michigan | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Campbell Arthur Robert | Seaman | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Carmichael Herman | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Clements William Benson | Acting Electrician | Boston | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Connell Walter Randolph | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Cooke Stanley Shields | Acting Coxswain | Denver | Colorado | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Cordova Richard Edward | Seaman | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Creamer Frank William | Seaman | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Cygan Joseph | Master-at-Arms | CGC Tampa | 9/26/1918 | |||
Dalton Carl Lewis | Pharmacist's Mate, 2nd class | CGC Tampa | 9/26/1918 | |||
Daniels Benjamin Nash | Machinist, 1st class | Baltimore | Maryland | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Darnou Jules Garnier | Gunner | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Deasy Arthur Joseph | Acting Quartermaster | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Dechrit Charles | Ordinary Seaman | Danbury | Connecticut | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Deering William Francis | Fireman | Boston | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Dorgan Edgard Francis | Seaman | Woodhaven | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Doyle Gilbert James | Seaman | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Emerson Albert Cecil | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Evans Herrick Leopold | Boy, 1st class | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Faust Clarence Milton | Ordinary Seaman | Chicago | Illinois | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Felton William Leonard | Ordinary Seaman | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Finch Norman Wood | Seaman | Springfield | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Fleury James Marconnier | Seaman | Jamaica | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Fonceca Peter | Boy, 1st class | Boston | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Galvin Charles Emmitt | Acting Master-at-Arms | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Garrett Frank Charles | Water Tender | Flip | Missouri | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Greenwald Charles Edward | Steerage Cook | Albany | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Griffiths George Henry | Acting Electrician | Mineola | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Hansen Hans | Quartermaster | Hvitmolle | Sweden | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Harris Arthur Thomas | Acting Coxswain | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Harison Otto Guenerious | Fireman | Jamaica | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Hastings William Pizza | Fireman | Philadelphia | Pennsylvania | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Haughland Harold Michel | Seaman | Haughland | Norway | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Healy John Francis | Acting Signal Quartermaster | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Hickey William | Boatswain | Boston | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Holland William | Boy, 1st class | Newark | New Jersey | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Holstein Hubert | Electrician, 3rd class | Philadelphia | Pennsylvania | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Hutton Maurice James | Cook | Washington | D.C. | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Irish Harold Benjamin | Coal Heaver | Hartford | Connecticut | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Johanson Hans Ivar | Machinist, 1st class | Arslat Tassune Bohnslan | Sweeden | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Johnson Carol Ivar | Ordinary Seaman | Ragan | Nebraska | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Kelleher Edward William | Oiler | Maxwell | Nebraska | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Klingelhoefer Charles Henry | Carpenter | Baltimore | Maryland | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Knudsen Wilhelm | Acting Machinist | Copenhhagen | Denmark | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Kosinski John Cieslw | Coxswain | Baltimore | Maryland | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Lane Beret Hunter | Boy, 1st class | Lakeland | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Larsen Ludvig Andres | Master-at-Arms | Odderns Kristianssand | Norway | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Lawrence Clement Minor | Acting Quartermaster | New York | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Layman Shelby Western | Seaman | Rineyville | Kentucky | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Legree Eston Drew | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Lieb Joseph | Seaman | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
MacLean Angus Nelson | Fireman | Sneads | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Mansfield Frederick | Fireman | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Mansfield Percy | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Mehalatos Gerassemos | Oiler, 1st class | Agea Efhemea Chefalonia | Greece | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Miller John Fred | Coxswain | Jamaica | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Myers Harold | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Nelson Benjamin | Acting Water Tender | Elroy | Wisconsin | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Newell William Foster | Electrician | Jacksonville | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Nix Jacob Darling | Ship's Writer | Estelle | South Carolina | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Nobles Wesley James | Boy, 1st class | Gasparilla | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Norwood Robert | Boy, 1st class | San Antonio | Texas | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Parkin Charles Walter | Boy, 1st class | Greystone | Rhode Island | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Poppell Felix George | Seaman | Quay | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Poulsen Anders | Assistant Master-at-Arms | Voer | Denmark | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Quigley Frank Hugh | Acting Carpenter | Wallingford | Connecticut | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Reynolds William Henry | Seaman | Sanderson | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Richards John Irving | Seaman | Dorchester | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Roberts Perry Edward | Cook | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Robertson Robert Green | Boy, 1st class | Birmingham | Alabama | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Ross Jimmie | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Saldarini Alexander Louis | Acting Quartermaster | Union Hill | New Jersey | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Sarkin Michael | Seaman | South Framingham | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Satterlee Charles | Captain | Gales Ferry | Connecticut | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Schwegler Paul Bartley | Seaman | Washington | D.C. | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Scott Francis Richard | Fireman | Muskegeon | Michigan | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Shanahan Edward Francis | Acting Bayman | Jersey City | New Jersey | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Slicklen Irving Alexander | Boy, 1st class | New York | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Smith John (Peter Skelte) | Coxswain | Libau | Russia | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Sumner Homer Bryan | Seaman | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Sumner Wamboldt | Acting Ship's Writer | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Talley John Edgar | Fireman | Oakhurst | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Taylor Frank Joseph | Electrician, 1st class | Cambridge | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Thomas Louise Avery | Seaman | Charlestown | South Carolina | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Thompson Charles Henry | Boy, 1st class | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Tonneson Harold | Coxswain | Brooklyn | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Vallon Julius Maxim | Fireman | New York | New York | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Vaughan Louis Franklin | Acting Yeoman | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Walpole Norman | Acting Quartermaste | Weekauken | New Jersey | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Webb Paul Other | Boy, 1st class | Tampa | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Weech William | Wardroom Steward | Key West | Florida | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Wiley Justin Plummer | Acting Wheelman | Dorchester | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Wilkes Francis LeRoy | Seaman | Nantucket | Massachusetts | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Wilkie James Christopher | Steerage Cook | Charlestown | South Carolina | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Williams William James | Fireman | Calumet | Michigan | CGC Tampa | 9/26/1918 | |
Wyman Fred Wesley | Acting Water Tender | Goffstown | New Hampshire | CGC Tampa | 11/13/1894 | 9/26/1918 |
Ball C.L. | Surfman | CG Station No 319 | 10/7/1919 | |||
Chesterton Reginald.E. | Surfman | Station Appledore Island NH | 5/3/1920 | |||
Foss Leo. | Surfman | Jonesport | Maine | Station Appledore Island NH | 5/3/1920 | |
Parker Sherman .M. | Surfman | South Portland | Maine | Station Appledore Island NH | 5/3/1920 | |
Palmetti J | Fireman | C.G. Cutter Pequot | 5/17/1920 | |||
Davis M | STD | C.G.Cutter Earp | 7/25/1920 | |||
Lamonth E | STD | C.G. Cutter Mackinak | 8/29/1920 | |||
Lewis J | MATTI | C.G. Cutter Unalga | 9/8/1920 | |||
Chong L | WRS | C.G. Cutter Unalga | 2/26/1921 | |||
Hartgreaves T | Seaman 2nd Class | C.G. Cutter Pequot | 3/19/1922 | |||
Sullivan W.P. | Surfman | Station Charlotte NY | 4/17/1922 | |||
Fraser R | Surfman | Station Cape Fear N. Carolina | 5/28/1922 | |||
Jarlsen J.H. | Seaman 1st Class | C.G.Cutter Tamaroa | 11/10/1922 | |||
Dough W.L. | Surfman | Kill Devil Hill LSS N. Carolina | 6/14/1923 | |||
James T. | F3 | C.G. Cutter Yocona | 6/10/1924 | |||
Lizak E.L. | RM2 | C.G. Cutter Mascoutin | 7/7/1924 | |||
Lott E.V. | Water Tender 1st Class | C.G. Cutter Hudson | 12/1/1924 | |||
Goodman M. | Surfman | Station Coos Bay Oregon | 3/3/1925 | |||
Ricker C.H. | MOMM 1 | C.G.-190 Base 5 | 3/10/1925 | |||
Decoster J.E. | F1 | Base 12 | 3/20/1925 | |||
Gustafson K.E. | CBM | CG-237 | 4/2/1925 | |||
McGreene J.H. | AS | Base 5, CG-337 | 5/13/1925 | |||
Williams O.E. | SC2 | CG-245 San Juan Puerto Rico | 11/6/1925 | |||
Cush F.J. | BM1 | CG-215, Base 1 | 11/13/1925 | |||
Koutney F. | MOMM 2 | CG 2325, Base 2 | 11/16/1925 | |||
Brackett I.J | Coxwain | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Kingsbury H.L. | PC | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Lundgren C. | Botswain | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
McMurdo H | CY | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Saltysack J.L. | Seaman 1st Class | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Sheay J.R. | CBM | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Stivers J.H. | Seaman 2nd Class | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Wilson H.K. | Officer Std 1 | C.G. Cutter Morrill | 11/16/1925 | |||
Allard E | MOMM 2 | Base 2 Staten Island New York | 11/12/1925 | |||
Lefurgey W.H. | F2 | C.G. Cutter Cassin | 2/21/1926 | |||
Kelsalle T.C. | MM 1 | C.C. Cutter Seminole | 3/6/1026 | |||
Fanning R.V. | MOMM 2 | CG-249, Base 6 | 4/4/1926 | |||
Cronin J.F. | GM 1 | C.G. Cuter Monoghan | 6/4/1926 | |||
Moscillo R. | Seaman 2nd Class | C.G. 2338, Base 5 | 7/13/1926 | |||
Orkney E. | MOMM 1 | C.G. Cutter Perry | 7/16/1926 |
Cape May New Jersey Coast Guard Training Center - Sunset Parade 2024
U.S. Coast Guard Cutter - Lawrence O. Lawson - 1120 - Cape May New Jersey
U.S. Coast Guard Cutter Heron - WPB-87344 - Cape May, New Jersey
U.S. Coast Guard Cutter Mako WPB-87303, Cape May New Jersey
June 3, 2024 - Cape May, New Jersey
The United States Coast Guard held a recognition ceremony at Station Cape May on May 28, 2024, to honor the U.S. Coast Guard cutter Mako (WPB-87303) and recognize its 26 years of service. The ceremony was presided over by BMCM Matthew Graziani, commanding officer of the Mako, and Captain Kate Higgins-Bloom, U.S. Coast Guard Commander, USCG Sector Delaware Bay. The ceremony served to celebrate the Mako’s contributions to the service and Nation in the presence of cutter leadership, current and former crew members, Auxiliarists, families, and friends.
The event also marked the ship’s exit from active-duty service. The 87-foot Mako operated as a Coast Guard Sector Delaware Bay asset, homeported at Station Cape May. The primary missions of the Marine Protector class boats include search and rescue, law enforcement, ports, waterways, and coastal security. In addition to Search and Rescue missions, Mako enforced fishery laws and provided security for the President during his visits to his home in Delaware. During the recent Francis Scott Key bridge disaster, Mako was “first on scene” to perform Search and Rescue and other critical duties.
In addition to the cutter Mako, response boat crews from Coast Guard stations Curtis Bay and Annapolis deployed to the scene for active search and rescue. A Coast Guard Air Station Atlantic City MH-65 Dolphin helicopter crew as well as Coast Guard investigators and pollution responders were also directed to the site of the incident.
A plaque was presented to BMCM Graziani by Coast Guard Auxiliarist Sandra Dalton, to commemorate Mako’s immediate response to the Francis Scott Key Bridge disaster. A Coast Guard Commendation Medal was awarded to Master Chief Graziani for outstanding achievement while serving as the Officer-in-Charge of the CGC Mako from May 2022 to June 2024. In addition to the ship’s crew, many Auxiliarists also attended the recognition ceremony. The Auxiliarists in attendance are qualified and have served as in-port OOD watch-standers onboard the Mako while docked at Station Cape May. The ceremony for Mako acknowledged a job well done for an illustrious 26 years of service. The event concluded with lunch served at the Harbor View Club at Training Center Cape May.
© Copyright www.coastguardhistory.org